Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontakta oss

Medarbetare på GMV:s kansli

 

Anders Ahlbäck

Projektledare
ahlback@chalmers.se
031-772 49 60

Mer om Anders

 

 

 

Ulf AnderssonUlf Andersson

Projektledare
ulf.andersson@gu.se
031-772 49 66

 

   

 

Tomas Berglund

Föreståndare för Centrum för arbete och sysselsättning, WE
tomas.berglund@socav.gu.se

 

 

Cecilia Bjursell

Projektledare
cecilia.bjursell@gu.se
031-772 49 69, 0739-95 30 99
 

 
 

 

Ida W. Brattström

Kommunikatör, SDSN Northern Europe, Mistra miljösäker nanoteknik (Mistra Environmental Nanosafety) och Centrum för framtidens kemiska riskanalyser och styrning
E-post: ida.brattstrom@chalmers.se
Tel: 0731-42 89 69

 

Emelie CesarEmelie César

Analytiker, GMV:s Miljöekonomi och policy-grupp och Sidas Helpdesk för miljö och klimat
emelie.cesar@gu.se
031-786 92 06, 0766-22 92 06

Mer om Emelie

 
 

Caroline DahlbomCaroline Dahlbom

Analytiker, GMV:s Miljöekonomi och policy-grupp och Sidas Helpdesk för miljö och klimat
caroline.dahlbom@gu.se

Mer om Caroline


 

 

Marianne Dalbro

Hållbarhetscontroller, revisionsledare, Göteborgs universitet
marianne.dalbro@gu.se
031-786 17 40

Mer om Marianne

 
 
 

Olof DrakenbergOlof Drakenberg

Analytiker, GMV:s Miljöekonomi och policy-grupp och Sidas Helpdesk för miljö och klimat
olof.drakenberg@gu.se
031-786 92 03, 0766-22 92 03
Mer om Olof


 

Anders Ekbom

Ställföreträdande föreståndare, projektledare, GMV:s Miljöekonomi och policy-grupp, Sidas Helpdesk för miljö och klimat samt Focali
anders.ekbom@gu.se
031-786 92 02, 0766-22 92 02
Mer om Anders

 
 

Ella EkborgElla Ekborg

Kommunikatör, projektledare för Studentdagen Hållbarhet
ella.ekborg@chalmers.se
0733-880923

 

 


Amanda Forsman

Hållbarhetssamordnare, kommunikatör, Göteborgs universitet
amanda.forsman@gu.se
031-786 18 07

Mer om Amanda

 

 

Hugo Gustafsson

Kommunikatör med inriktning foto, film och digitala kanaler
hugo.gustafsson@chalmers.se
031-772 67 81
 

 

 

Malin Gustafsson

Vik projektkoordinator, Focali
malin.gustafsson@gu.se
031-786 92 22

 

Maria GöthbergMaria Göthberg

Projektsamordnare Focali, analytiker GMV:s Miljöekonomi och policy-grupp och Sidas Helpdesk för miljö och klimat
031-786 9209, 0709-116697
maria.gothberg@gu.se

Mer om Maria

 
 

Latarina GårdfeldtKatarina Gårdfeldt

Föreståndare
katarina.gardfeldt@chalmers.se
031-772 49 63

 

 


 

Tove Hagström

Tf adminsitrativ chef, projektledare
tove.hagstrom@chalmers.se
0708–15 07 45

Mer om Tove

 

 

Rebecka Hallén Jorquera

Projektledare, Swedish Life Cycle Center och föreningskoordinator Göteborgspriset för hållbar utveckling
rebecka.hallen@chalmers.se
0721-582839

Mer om Rebecka

 
 

Carl Karheiding

Projektledare, Swedish Life Cycle Center
031-772 49 64
carl.karheiding@chalmers.se

Mer om Carl

 
 

Ullika Lundgren

Hållbarhetscontroller, Göteborgs universitet
ullika.lundgren@science.gu.se
031-786 98 70

Mer om Ullika
 
 
 

 

Ulrika Lundqvist

Pedagogisk utvecklingsledare (pedul) för miljö och hållbar utveckling (MHU) och människa, teknik, samhälle (MTS) för Chalmers Universitetslektor, Fysisk resursteori, Energi och miljö, Chalmers
ulrika.lundqvist@chalmers.se
031-772 32 81
 

Björn Magnusson

Hållbarhetssamordnare, Göteborgs universitet
bjorn.magnusson@gu.se
031-786 13 13

Mer om Björn

 

 

Anna Nordén

Projektledare, SDSN Northern Europe
anna.norden@chalmers.se

Mer om Anna

 



 

Camilla NygrenCamilla Nygren

Ekonom
nygren@chalmers.se
031-772 49 51


 

 


Eddi Omrcen

Hållbarhetsstrateg, Göteborgs universitet
eddi.omrcen@gu.se
0733-62 23 61

Mer om Eddi



 

Madelene Ostwald

Docent
madelene.ostwald@chalmers.se
0708-519 311

 

 

 

Sara PalanderSara Palander

Föreståndare, Swedish Life Cycle Center
sara.palander@chalmers.se
031-772 56 40

 

 

 
 

Moa Persson

Projektsamordnare, Work and Employment Research Centre, WE, studentutbyte med IITD,
stipendier, studentsamverkan
moa.persson@chalmers.se
0729 81 25 84

Mer om Moa


 

Thomas Pettersson

Vice föreståndare
thomas.pettersson@chalmers.se
0761-1914 02
 

 

 
 

Barbro RobertssonBarbro Robertsson

Projektledare Verktygslådor för integrering av hållbar utveckling i utbildningen
barbro.robertsson@gu.se

Mer om Barbro

 

 
 

Jan RoswallJan Roswall

Professor emeritus
rosvall@chalmers.se
0733-77 07 60

 

 


 

Bo SamuelssonBo Samuelsson

Ordförande, European Panel on Sustainable Development, EPSD
bo.samuelsson@gu.se
0767-68 56 13

 


 

Anna Simmons

Student Sustainability Coordinator
anna.simmons@gu.se

Mer om Anna
 

 

 

Daniel SlungeDaniel Slunge

Analytiker, GMV:s Miljöekonomi och policy-grupp och Sidas Helpdesk för miljö och klimat
daniel.slunge@gu.se
031-786 92 05, 0766-22 92 05

Mer om Daniel

 
 
 

Dan StrömbergDan Strömberg

Studierektor för forskarskolan Miljö och Hälsa
dan.stromberg@gu.se
031- 786 29 90


 

 
 

Maria Svane

Projektledare
svane@chalmers.se
031-772 49 73

Mer om Maria



 

Tora Wilhelmsson

Student Sustainability Coordinator
tora.wilhelmsson@gu.se 

Mer om Tora

 


 

Anna WikströmAnna Wikström

Projektledare, Swedish Life Cycle Center
031-772 49 61
anna.wikstrom@chalmers.se

 


 
 

Maria Ölund

Projektkoordinator, Focali
maria.olund@gu.se
031-786 92 22

Föräldraledig

 

 

Gunilla Ölund WingqvistGunilla Ölund Wingqvist

Analytiker, GMV:s Miljöekonomi och policy-grupp och Sidas Helpdesk för miljö och klimat
gunilla.wingqvist@gu.se
031-786 92 04, 0766-22 92 04

Mer om Gunilla

 
 

Sara ÖrtegrenSara Örtegren

Kommunikatör/webbredaktör
sara.ortegren@chalmers.se
031-772 49 55, 0729-612104

Mer om Sara

 

 

Mikael ÖstblomMikael Östblom

Kommunikationsstrateg
mikael.ostblom@chalmers.se
031-772 49 54

Mer om Mikael

 

 

Hitta till oss

GMV:s kansli finns på Aschebergsgatan 44, Göteborg. Närmaste hållplats är Kapellplatsen.

 
Visa större karta

 


 

Kontakta GMV

Tel: 031-772 49 54/55
E-post: gmv@chalmers.se, gmv@gu.se

Besöksadress
Aschebergsgatan 44, Göteborg
 

Postadress

Göteborgs miljövetenskapliga centrum, GMV
Chalmers, 412 96 Göteborg

Göteborgs miljövetenskapliga centrum, GMV
Göteborgs universitet
Box 170, 405 30 Göteborg

Gods till GMV levereras till adressen Aschebergsgatan 44.

Fakturaadress

Chalmers tekniska högskola
Fakturaservice, 412 96 Göteborg

Göteborgs universitet
Göteborgs miljövetenskapliga centrum, GMV
Box 1023, 831 29 Östersund
 

Sidansvarig: GMV|Sidan uppdaterades: 2017-05-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gmv.chalmers.gu.se/kontakta-oss/
Utskriftsdatum: 2017-05-27